Wyszukiwanie
Dzisiaj jest

czwartek,
19 lipca 2018

(200. dzień roku)

Święta

Czwartek, XV Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Licznik
Liczba wyświetleń strony:
1571

Nadzieja i Życie nr 2/2017

SPIS TREŚCI

Kochani Czciciele Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci
„Choć czas jak rzeka, jak rzeka płynie…”  (ks. prof. M. Machinek MSF)
Fatima, chińska filozofia i... nasze chrześcijaństwo (ks. S. Amielawski MSF)
Maleńki przyczynek do 100-lecia Objawień  Fatimskich (1917-2017) (zel. R. Sitkowska)
Z Aniołami Stróżami do raju (ks. B. Kulik MSF)
U boku Papieża – na ziemi i w niebie (A. Zapotoczny)
Towarzyszyć umierającym... (cz. 1) (E. Färber MSF)
Od nagłej a niespodziewanej śmierci – zachowaj  nas Panie! (J. Czech)
Cicha pomoc. Nienarodzone dzieci czyli  męska sprawa
Gazetą można owinąć... (A. Ziółkowski)
Zamyślenia nad litanią do Matki Bożej Bolesnej (zel. D. Czerniawska)
Uzdrowiona z depresji (Elżbieta)
Ze św. Mikołajem na kolanach (zel. L. Wajdzik)
Kronika ADS

Trwamy w Jubileuszowym Roku 30-lecia istnienia Polskiej Filii Stowarzyszenia Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci.

„…unosząc w przeszłość tamte dni”. Ta piosenka Czesława Niemena zawiera w sobie nutę nostalgii, jaka wiąże się ze świadomością upływającego czasu. Upływ czasu odczuwa się intensywniej w różnych momentach życia, ale szczególną, bo przeżywaną wspólnie, chwilą, gdy czujemy niemalże namacalnie, jak mija czas, jest przełom roku.

Wkroczyliśmy w nowy 2017-ty rok. Jubileuszowy rok 30-lecia ADS-u w Polsce i 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie. Chińskie ludowe porzekadło powiada: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Oto od 1989 roku poprzez Polskę, Czechosłowację, NRD oraz inne państwa komunistyczne Europy Środkowej przeszła antykomunistyczna fala. Fala, która doprowadziła do upadku komunizmu, doprowadziła do prawdziwej niepodległości i wolności wielu państw i narodów. Ta fala dotarła również i do narodów Związku Radzieckiego, doprowadzając cały system do upadku. Ale czy rzeczywiście?

O nabożeństwie pierwszych sobót, tj. wynagradzania za bluźnierstwa i zniewagi przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi, napisano wiele artykułów i książek. Prym w propagowaniu tego nabożeństwa w Polsce wiedzie Sekretariat Fatimski. Z rozmowy Zbawiciela z Siostrą Łucją dowiadujemy się, że chodzi o pięć rodzajów zniewag i obelg, którymi znieważa się Niepokalane Serce Maryi.

Pielgrzymka do „Domu Ojca” w niebie nie jest spacerem po miękkim kobiercu usłanym różami. Któż z nas nie napotyka podczas tej wyprawy kamieni, cierni i innych przeszkód? Abyśmy nie ustali w drodze Dobry Ojciec dał nam wspaniałych Towarzyszy, których zadaniem jest czuwanie nad nami, abyśmy bezpiecznie dotarli do celu.

„Trudno komunikować się ze światem komuś, kto usłyszał ostatnie słowa umierającego papieża niewyraźnie wypowiadane po polsku” – mówił przed mikrofonami telewizji Tele Padre Pio w lipcu 2011 roku dr Renato Buzzonetti – osobisty lekarz Jana Pawła II.

Pastoralne wskazówki duszpasterza Jana Berthiera MS oraz ich dalszy rozwój w regułach zakonnych Misjonarzy Świętej Rodziny (cz. 1)

Są to słowa pięknej, czterozwrotkowej modlitwy. Znam ją od bardzo dawna, ale tak naprawdę dopiero od kilku miesięcy bardziej wnikliwie zastanawiam się nad jej sensem.

„Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli” (J 1,11). Droga Pasyjna w Krzeszowskim Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej ma aż (albo tylko) trzydzieści dwie stacje rozważania Męki Pańskiej i... jest długa... Ma ona bowiem kilka kilometrów.

Drewniana skrzynka po jabłkach, jako pakunek i jednocześnie obrus – gazeta – a na niej jakaś rybka… i „zapitka” – no bo ryba lubi pływać… Oczywiście scenerią lub tłem jest jakiś stary most, a raczej jego filar… i kilku źle ubranych gości. Obrazek jak z jakiegoś bliżej znanego nam filmu, rzeczywistości czy jako wyobrażenie prawdopodobnej sytuacji. Ale nie będzie ani o akwarium, ani o wódeczce, nawet nie będzie o jabłkach. Tylko o tych „gościach”.

Rozważając poszczególne wezwania litanii będziemy coraz lepiej poznawać życie Matki Bożej Bolesnej. Zbliżając się w modlitwie do Maryi, zbliżamy się równocześnie do Jezusa, ponieważ Jej życie jest zawsze nierozerwalnie związane z życiem Jezusa Chrystusa.

Depresja – pojęcie w ogóle nieznane w moim dzieciństwie. Zapewne była, ale nikt nie wspominał o tej przypadłości. Czasami słyszało się, że jakaś ciotka ma melancholię – oczywiście nie wiedziałam, co to jest – ale sam wyraz bardzo mi się podobał. Taki wykwintny, delikatny…
 

„Irek ma kogoś «na górze», kto się nim opiekuje i żeby tego w życiu nie zaprzepaścił” – te słowa skierował do rodziców lekarz prowadzący leczenie ich syna w klinice dziecięcej. Diagnoza brzmiała bowiem jak wyrok: ropniak śródczaszkowy w miejscu nieoperacyjnym.

Kronika ADS

 

 

 

 

 

 

 

 

WRÓĆ